top of page

MY

STORY

Born and raised in Istanbul, Turkey, Merve Bozdag started her musical career straight after university in 2012 where she joined Newspeak, a local agency promoting underground electronic music.

 

After a few years with Newspeak, Merve decided to continue independently and has since played in several venues and national and international festivals such as Licht Am Berg Festival Berlin, Chill Out & Minipax festivals in Istanbul, Turkey and Dakini Festival in Tuzla, Romania. Other than DJ'ing, she has been pursuing music production for the last few years, playing in an electronic band 'Valley's Echo' and now focusing on her new joint project Tehanu. 

   

Her music has been described as intense, colourful and flowy; with each of her sets and tracks portraying different stories, reflecting the variations of life.

EN

TR

İstanbul’da doğup büyüyen Merve Bozdag, müzik kariyerini hemen üniversite

sonrası 2012 yılında elektronik müzik promosyonu yapan yerel ajans Newspeak

ekibine katılarak başladı.

 

Bir kaç sene Newspeak ile beraber çalıştıktan sonra bağımsız olarak devam eden Merve, başladığından beri çeşitli mekanlarda, Licht Am Berg Festival Berlin, Chill Out Festival ve Minipax Festival Istanbul ve Dakini Festival Romanya gibi farklı Ulusal ve Uluslararası festivallerde de çaldı.

 

DJliğin dışında Merve, müzik prodüksiyonu konusunda ilerlemeye, kendi bestelerini yayınlamaya ve elektronik müzik grubu Valley’s Echo da çaldıktan sonra, şimdi ise iki kişiden oluşan Tehanu projesine odaklanıyor.

 

Müziğini renkli, yoğun, akıcı olarak tanımlamaktadır; her seti ve şarkısı hayatın çeşitliliğini yansıtan farklı hikayelerden oluşmaktadır.

bottom of page